Zajímavosti      


Tajemná planeta Vulkán

Ing. Miloslav Ponkrác
Ukázka z e-magazínu. http://ponkrac.net/planeta-vulkan
Ing. Miloslav Ponkrác

Tento článek bude o další záhadné planetě, planetě Vulkán, která byla dlouho hledána. Byla hledána vědci a astronomy na celém světě a nikdy nebyla nalezena. Protože jsem si všiml, že články o záhadných planetách se těší oblibě, stejně jako článek o záhadné planetě Nibiru, rozhodl jsem se pokračovat.


Astronomové a tajemný Merkur

Astronomové při pozorování Merkura pozorovali (a dodnes pozorují) v jeho oběžné dráze nesrovnalosti, které si neuměli vysvětlit. Vypadalo to, že jim Merkur něco tají. Ačkoli skoro celá Sluneční soustava se způsobně chovala podle slavných Newtonových zákonů, Merkur to tak docela úplně nedodržoval a vlastně nedodržuje ani nehodlá dodržovat. A protože v zákonech pohybu planet vládne především gravitační síla, astronomové začali hledat viníka. Tedy nějaké zašité hmotné tajemství, se kterým Merkur tajně kuje pikle a schovává to před astronomy. Zkrátka Merkur si po obloze tančil trochu jinak, než byli astronomové zvyklí a jeho nezvyklý tanec vzbudil pozornost.

Vulkán, ale ne od Star Treku

Vulkán je jméno, které dostala planeta z kultovní filmové série Star Trek. Je to domovská planeta, která má obíhat kolem hvězdy v souhvězdí Eridanus. Mají na ní žít Vulkánci, vyspělé mimozemské bytosti, kteří se snaží vše řešit čistou logikou a rozumem, a nenechat se vyrušovat emocemi. Mají špičaté uši, zelenou krev a vyšší tělesnou teplotu, než pozemštané. Nicméně toto je sci-fi seriál, a fiktivní planeta Vulkán, která se objevila ve filmu Star Trek není ta, o které budu mluvit. Jde o záměnu jmen, a považoval jsem za nutné na to upozornit. Jsem si jist, že pokud astronomové objeví nějakou planetu v souhvězdí Eridanus, nemůže dostat jiné jméno, než Vulkán. Přeci jenom vliv slavných filmů má svou váhu. Ale budu mluvit o zcela jiné planetě Vulkán, která nemá vůbec nic společného se Star Trekem. Byla hledána už v době, kdy televize neexistovala.

V lednu roku 1860 pak francouzský matematik Urbain Jean Joseph Le Verrier (1811–1877) přišel s vysvětlením, že kolem Slunce musí obíhat další planeta, která je ještě blíže, než Merkur. Zmíněný matematik nebyl žádný troškař, jeho myšlenka byla, že blízko Slunce se vyskytuje planeta, případně celý pás planetek, které se astronomům ztrácejí v oslnivé záři Slunce. Je třeba ale připomenout, že právě tento pán vysvětlil předtím poruchy dráhy Uranu což vedlo k objevu planety Neptun. Osvědčená hypotéza se zkrátka použila znovu a začal hon na novou planetu, která dostala název Vulkán.

Jaká je planeta Vulkán?

Planeta Vulkán by měla obíhat kolem Slunce ještě blíže, než je planeta Merkur. Tím to musela být neuvěřitelně horká planeta s teplotou kolem 300–550 °C na svém povrchu. Kolem Slunce obíhá rychleji, než Merkur, cca za 19 dní. Vůbec se jinak předpokládalo, že mnoho parametrů, jako je chemické složení a další bude podobné Merkurovi.

Hlavní ovšem pro astronomy byla jeho hmotnost, která měla být 20× menší, než je hmotnost Merkuru. To bylo, co mělo ovlivňovat Merkura svojí gravitací, aby vysvětlil, proč se Merkur tak zcela nechová podle Newtonovy teorie.

Tím, že je Vulkán tak blízko Slunce, nejde ho pozorovat přímo. Slunce ho zkrátka přezáří. Proto ho je možné pozorovat jen při přechodu přes sluneční disk, kde se objeví jako tmavá skvrna. Nejlépe při zatmění Slunce.

Našla se planeta Vulkán?

Planet VulcanKdyž jsem četl detektivky, slyšel jsem, že třeba po vraždě se někdy policii přihlásí třeba desítky různých lidí s přiznáním, že vraždu spáchali. Zkrátka když se něco chce moc najít, ono se to nakonec najde, i kdyby to neexistovalo. Ve vesmíru i ve sluneční soustavě je obrovská spousta objektů i různého smetí. Každý rok astronomové objeví další větší balvan, který nějak pojmenují.

Sám francouzský matematik Le Verrier navíc svojí domněnku založil na pozorování jednoho amatérského pozorovatele, který roku 1859 uviděl na Slunci temnou skvrnu. Nápadně se podobala planetě, která přecházela přes sluneční disk. Z údajů onoho pozorovatele vypočítal některé vlastnosti Vulkánu. Vulkán byl sice příliš lehký na to, aby plně vysvětlil nesrovnalosti Merkuru, ale zase mohl být největší zástupce planetek, kterých předpokládal u Slunce více.

K potvrzení Vulkánu nabízelo nebe velmi vhodný čas. Roku 1860 přišlo úplné zatmění Slunce a pozorovatelé pátrali po Vulkánu. Celé to bylo podpořeno solidní kampaní, ale nenašlo se vůbec nic.

Ovšem sám Le Verrier se úspěchu dočkal. Sice o 15 let později, krátce před svou smrtí, ale přece. Německý astronom H. Weber nalezl na slunečním disku kruhovou skvrnu, a další dvě observatoře jí dokonce vyfotografovaly! Opojení astronomové byli přesvědčeni, že je to planeta Vulkán, protože dokonce se chovala podle předpovězené dráhy! Vulkán přešel přes sluneční disk jenom o jeden den dříve, což byla fantastická přesnost předpovědi. Ba co víc, dokonce se našly objekty dva! Samotný francouzský matematik tedy umírá s přesvědčením, že planeta Vulkán existuje a že bude navždy zanesena do astronomické vědy.

A dál?

Planet VolcanoOd té doby už Vulkán nikdo nikdy nespatřil. Celý příběh má vlastně hrozně neromantický konec, jak už to vědci někdy umějí. Poslední ránu z milosti víře v planetu Vulkán zasadil sám Albert Einstein, který pomocí teorie relativity vysvětlil zcela přirozeně nesrovnalosti v pohybu Merkura. Právě Merkur se stal velkým kamarádem Einsteina, a stáčení jeho dráhy se stala jedním z důkazů platnosti teorie relativity. Nová fyzikální teorie tedy vysvětlila dosud neznámé zákonitosti pohybu a odstranila nutnost hledat hypotetickou planetu Vulkán, která za to může. Tehdy se psal rok 1916, kdy Albert Einstein nechal vlastně umřít celou legendu o Vulkánu.

Ale legenda o planetě Vulkán se čas od času vynoří znovu. To když něco neznámého přejde přes sluneční disk. Docela vážně se o něm uvažovalo v roce 1970–1971, kdy bylo pozorováno několik objektů velmi blízko Slunce při úplném zatmění. Nakonec se našlo vysvětlení ve zbytcích komet.

Někteří stále věří

Kdysi mě překvapilo, když jsem kdesi našel předpovědi pohybu planety Vulkán. Někteří lidé se zkrátka s jeho koncem nesmířili. Dokonce jsem našel i na webu astrology zkoumající vliv této hypotetické planety. Vědci nechali stvořit planetu ze svých teorií. Tato planeta žila příliš dlouho na to, aby na ni lidé zapomněli. A někdo možná ještě nechce uvěřit, že by snad někde, zcela potajmu a inkognito nefrčel Vulkán jako dobře maskovaný špión. Je velký jen pár set kilometrů a rejdí nepoznán.

O tomto tématu můžete diskutovat v diskusním fóru.


Ing. Miloslav Ponkrác.
Ukázka z e-magazínu. Nové číslo vždy najdete v seznamu na http://ponkrac.net/novinky
Astrology Pacific   |   Zajímavosti   |     |  
Stránka byla upravena programem Made with AceHTML 5 Pro. AceHTML 5.06.1 Pro.
WebPage created per programme  AceHTML 5.06.1 Pro.